You are here
Home > Wordpressi tasuta koolitus > 10 WordPressi pluginat, mida läheb igal veebihalduril vaja

10 WordPressi pluginat, mida läheb igal veebihalduril vaja

Nimekiri enim kasutatud WordPressi pluginatest/laiendustest. WordPressi pluginad on head vahendid kui on vajalik kiiresti teatud funktsionaalsus veebile lisada, ilma, et peaks alustama suuremahulist arendustööd. Aja möödudes on pluginate kasutamine muutunud töökindlamaks ning usaldusväärsemaks. Sellele vaatamata võivad tekkida mitmejuhul suured AGAD. Eriti juhtudel kui on vaja teatud funktsioonidele mõningal määral paindlikumaid lahendusi kui plugin võimaldab. Samas ka sellistel juhtudel on enamasti mõistlik lisada pluginale jupp koodi ja kõik toimib.
Kasutuses olevate pluginate nimekiri on järgnev:

WordPress SEO (Yoast) – tasuta

wordpress-seo

Tegemist on laiendusega, mis lisab veebile otsimootoritele optimeerimiseks vajalikud lisad. Plugin annab võimalus muuta lehtede, arhiivide, postituste tiitleid ja meta kirjeldusi. Lisab XML sitemapi, mis soodustab lehe paremat indekseerimist. Saab kiiresti ühendada erinevate otsimootorite veebihalduri tarkvaraga (Google Webmaster tools). Võimaldab lisada lehele breadcrumbs navigatsiooni, et lehe linkimist parandada. Paremaks saab ka plugina abiga muuta püsiviiteid (permalinks), mis WordPressi puhul justkui oleks ideaalsed, aga saab veel paremaks. Ära mainimist vajavad ka “bulk editor”, mis laseb väga lihtsalt ja kiiresti optimeerida mitmeid lehti korraga.

Plugina esialgne versioon on tasuta, võimalus on uuendada ka tasuliseks versiooniks, mis pakub lisafunktsionaalsust (automaatsed suunamised jms.).

Alternatiividena võib kasutada ka – All In One SEO pack (tasuta) ja Premium SEO pack ($39.00).

qTranslate X ( Multi-keelne WordPress )

 

Enamusjuhtudel on tarvis veebi tõlkida ehk siis muuta see mitmekeelseks. WordPressile on mitmeid pluginaid, mis seda funktsionaalsust võimaldavad, aga meie kogemuse järgi on qTranslate X kõige töökindlam. qTranslate X on üsna paindlik, hästi dokumenteeritud, omab palju lisalaiendusi ning uuendatakse väga tihti. Tõlgete halduse osas on suur roll mängida WordPressi teema arhitektuuril, see võib elu teha väga tülikaks või siis vastupidiselt väga kergeks. Oleme töötanud WPMLiga juba neli aastat ning võime väita, et seal, kus plugin mahajääb, teeb see tasa kuskil mujal mitmekordselt. Oleme absoluutsed fännid, kuidas on ülesehitatud lehtede haldus, aga mitte nii väga String translation funktsioonil.

Kui on tarvis lehe theme tõlkida lihtsalt ühte keelde, ilma, et peaks koodi kallale minema, soovitame WordPress localizationit.

qTranslate X Aitab muuta terve lehe ühe lingivajutusega teiseks keeleks.

Contact Form 7 – tasuta

kontakt-vorm-7

Vist kõige populaarsem WordPressi plugin. Nagu nimigi ütleb, lisab plugin lehele kontaktivormi funktsionaalsuse. Contact form 7 on võrdlemisi lihtne kasutada, aga samas omab see ka paindlikust. Kahjuks näeme tihti, et selle plugina võimalusi ei kasutata maksimaalselt ära. Vorme annab võrdlemisi kergelt disainida paremaks. CF7le saab juurde lisada erinevaid anti-spam funktsiooni (recaptcha ja honeypot). CF7 saab kasutada kui päringuvormina, automaatvastused, suunamised jne. Pluginat uuendatakse ka väga tihedalt ning lisatakse funktsionaalsust. Peab mainima, et on olukordi, kus CF7 ei pruugi olla kõige parem valik, aga lihtsamad vajadused katab see ära ja enamgi veel.

Alternatiivina soovitame – Gravityforms (tasuline)

 

WordPress Super Cache – tasuta

wp super cache

Kui soovid veebile lisada tohutult kiirust, siis see on laiendus, mida peaks kindlasti kasutama. Töötab põhimõttel, kus veebilehe failid salvestatakse külastaja arvutisse ning järgmisel lehe laadimisel serveeritakse veeb juba otse külastaja kõvakettalt. Kiiruse vahe on märkimisväärne ja tuntav. Supercache ei vaja meeletut konfigureerimis oskusi, aga kasutades tuleb olla tähelepanelik, sest suva järgi sättimisel võite lehe kergesti maha võtta. Seega alati tehke eelnevalt backup oma lehest kui keerukamate sätete kallale lähete.

Alternatiiv – W3 Total Cache (tasuta), millega on võimalik leht isegi kiiremaks saada, aga vajab serveri poolset tuge mitmetele funktsioonidele.

 

Better WordPress Minify – tasuta

better-wordpress-minify

Tegemist on järgmise kiirusega seotud pluginaga. Minify funktsioon on ka võrdlemisi lihtne. Enamasti tulevad paljud WordPressi teemad kaasa suure pagasiga võimaluste näol. Sellel on kahjuks ka oma hind. Nimelt omavad enamus neid meeletul hulgal javascripti ja css faile, mis laevad koos lehega. Isegi kui suuremas jaos Sa neid kuskil ei rakenda, laevad need ikkagi. Üks võimalus on theme hakata lõhkuma ning kõik mitte vajalik sealt ära eemaldada. See on väga tülikas ja ajanõudlik protsess, kuna tõenäosus, et midagi selle käigus katki läheb on väga suur. Seepärast on lihtsam kasutada BWPM pluginat. Plugin koondab kõik .css (stylesheetid) ja .js (scriptid) ning koondab need kaheks suuremaks tükiks. Lisaks sellele pressib need kokku. Vahe on tuntav kui browser peab laadima 50 erinevat või 100 erinevat faili. Lisaks sellele lehe üldmaht väheneb tunduvalt.

Plugina ülesseadmisel kindlasti kontrollida ära, kas kõik funktsioonid ikka kenasti töötavad. Kui ei peate kindlasti vaatama üle, mis kujundus või skripti fail probleeme valmistab.

 

Advanced Custom Fields – tasuta

advanced-custom-fields

WordPressile algselt ei ole sisse ehitatud lihtsat väljade lisamise süsteemi, mis võimaldaks sisestada teatud väärtuseid teatud väljadesse korduvalt. ACF muudab selle imelihtsaks. Kui muidu oleks pidanud kõvasti lisama koodi functions.phpsse, siis ACF päästab sellest vaevast. Plugin võimaldab kuvada lisavalikud/väljasid just nendel lehtedel, kus seda kõige enam on vaja kasutades mitmeid erinevaid reegleid, mida saad määrata. Väljade valik algab väga lihtsalt teksti väljast lõpetades täis text editoriga. Võimalusi on palju. Lisaks on ACFile ka palju laiendusi (enamasti tasulised), mis pluginat veelgi täiustavad. ACF ei ole tavakasutaja jaoks vast kõige lihtsam kasutada, aga omab väga head dokumentatsiooni, mis ka algaja kasutaja natukese harjutamisega vilunuks teeb.

 

Duplicator – tasuta

wordpress-duplicator

WordPress on kerge platvorm, mida muuta, aga samas on seda ka lihtne katki teha. Seepärast soovitame teha backup olemasolevast lehest, eriti juhul kui plaanis on mõni suurem muudatus lehel. Backupi on mõistlik teha ka seepärast, et kui leht peaks sattuma veebihäkkeri rünnaku ohvriks on seda palju lihtsam taastada kui nakatatud lehte. Duplicatoril on ka kindlasti mitmeid lihtsamaid alternatiive, mis ei tee backupi kõikidest veebifailidest ja andmebaasidest. See on üks põhjus, miks me oleme jäänud seda kasutama. Lisaks on Duplicator mugav kolimiseks ning väga töökindel.

 

Foobox – tasuline

foobox copy

Foobox on meil suur lemmik. Tegemist on väga töökindla ja paindliku jQuery lightbox pluginaga, millega saab moodal aknasse panna kõik võimalikke asju. WordPressi pildid, galleriid, videod, inline html ja iframe. Omab mitu erinevat disaini lahendust ning on üsna paindlik erinevate muudatuste suhtes. Lisaks on integreeritud sotsiaalmeedia sheerimis jupud. Plugin ei ole ka väga raske koorem veebile laadimiseks. Alternatiive on igasuguseid, aga nendest proovitutest on see seni kõige töökindlam olnud.

 

Akismet – tasuta

akismet

Akismet tuleb WordPressi endaga kaasa. Selle peamine eesmärk on takistada kommentaari spämmi, aga saab kasutada ka mujal. Peab mainima, et tegemist on väga tõhusa pluginaga, mis väga edukalt filtreerib kõik võimaliku sodi. Ainuke tülikas osa on registreerida ennast Akismeti lehel, et saada vajalik API võti. Samas ei võta see väga kaua aega ning viie minutiga peaks asi jooksma.

 

Wordfence – tasuta

wordfence

Wordfence on WordPressi turvaplugin. Oleme proovinud mitmeid alternatiive ka nagu All in One WordPress security ja Better WordPress security jne. Wordfence on nendest kõige paremini toiminud. Suureks miinuseks on koormus serverile laadimisel. Plugina suur tugevus on skännimis võimalus, mis võimaldab näha missuguseid muutusi on WordPressi failides tehtud. Seega nakatamise juhul on kerge leida probleemi allikad.

 

Sellega lõppeb meie valik WordPressi pluginaid, mis võiksid olla igal veebihalduril. Kindlasti ei väida, et ühel või teisel juhul on parem kasutada alternatiivset lahendust või täiesti rättsepplahendus teha. Need on pluginad, mis on töötanud ajamöödudes väga töökindlalt ja effektiivselt ilma muredeta.

Eraldi tahaks veel välja tuua pluginad:

Woocommerce – tasuta, tasulised lisad

woocommerce

On WordPressi e-poe tugi. Kui on tarvis midagi WordPressiga ka müüa, olgu see teenus, ese vms. siis Woocommerce on väga hea lahendus. Hästi dokumenteeritud, omab head tuge erinevate pluginate ja teemadega. Lisaks on baasilt väga mahukate võimalustega, mida ei ole üldse raske kasutada. Omab palju lisasid, mis lisab paindlikust. Sobib hästi väiksemate e-poodide loomiseks. Suuremate lahenduste puhul on soovitatav kasutada selleks mõeldud platvorme nagu Opencar, Magento, Prestashop jne.

 

NextGen Gallery – tasuta

nextgengallery

Tihti peale on veebi vaja tekitada erinevaid galleriisid või muid piltidega seonduvaid kogumeid. Kuigi enamusjuhtudel tulevad uued themed kaasa selliste võimalustega on erandeid, kus teemal ei ole sisseehitatud mõnda vinge väljanägemisega ja paindlikut gallerii moodulit. Sarnane probleem on rätsepalahenduse puhul, kus sellise mooduli programeerimine võtaks meeletult aega. NextGen on üks vanemaid ning töökindlamaid sarnastest pluginatest. Pluginal on hea dokumentatsioon ning on ka sätete suhtes üsna paindlik. Oleme kasutanud seda mitme projekti puhul ning ei ole pidanud pettuma. Lisaks on pluginal veel premium versioon, mis lisab võimalusi veelgi.

Top