You are here
Home > Meditsiin Meditsiiniajalugu Meditsiin tänapäeva ühiskonnas > Eesti meditsiini tulevik on väga selge tuleb panustada tervishoiu teenustele rohkem oma taskust

Eesti meditsiini tulevik on väga selge tuleb panustada tervishoiu teenustele rohkem oma taskust

Eesti Meditsiin Tulevik

Eesti tervishoiu tulevik – maksame rohkem, saame vähem

Eesti meditsiini tulevik on väga selge. Esiteks, me hakkame arstiabi eest rohkem maksma. Teiseks, arstiabi kättesaadavus väheneb. Eelkõige tähendab see ravijärjekordade pikenemist.

Jah, nii see on: maksame rohkem, saame vähem. Ei ole mõtet vaielda, konstruktiivse mõtteviisi või analüüsi kaudu, kas see juhtub. Tundub, et see on paratamatu. Eesti Meditsiin on juba viimased aastad pakkunud ravimihüvitisi. Ravimihüvituse summa kustutatakse automaatselt järgmise aasta alguses 2020. Ainus asi, mida saab arutada on, kuida ja millal ning millised on võimalused maksta vähem ja saada rohkem. Ravimihüvitise kustutamine on paratamatu. Näiteks on pensionäril, kes on pidevalt tarbinud retsepti ja käsimüügiravimeid 300-400 eurot kogunenud ravimihüvitisse e. Kompensatsiooni 01.01.2020 see jääksumma kustutatakse ning inimene peab uuesti ostma piisavalt ravimeid, et riik hakkaks neid kompenseerima.

Eesti tervishoiu tuleviku artikkel, ei ole mõeldud süüdistamiseks. Selles ei ole süüdlasi. See ei ole arstide, ministeeriumi, haiglate liidu ega kellegi kolmanda süü – maksta rohkem ja saada vähem.

Eestis ei esine spetsiifilist probleemi. Täpselt samas seisus on teised arenenud riigid. Soome, Rootsi, Saksamaa, Prantsusmaa – valem kehtib, et peame tervishoiule rohkem raha kulutamin.

Vananev ja vähenev rahvastik kirjutab tervishoiu tulevikule alla. Meditsiini tuleb raha töötavate inimeste arvelt ning nende seisuga on hetkel ja prognoositavalt töötavate inimeste arvu vähenemine ja vanemate inimeste arv, kes on suhteliselt, kui mitte ütelda absoluutselt kõige kõrgem klass meditsiinitarbijatest ja käsimüügi ning retseptiravimite, kui ka üldise tervishoiu tarbijad.

USA ja Singapur on kaks riiki maailmas, kes on suutnud ravijärjekordi suhteliselt lühemana hoida, mainin siin, et eraarstile järjekorrad varjeeruvad 2 kuni 5 kuust ning hetkel arsti juurde registreerides, tuleb oodata järgmise aasta alguseni. USA ja Singapuri meditsiini süsteem on täiesti teistsugune, see põhineb erakindlustusel ja inimese enda vastutusel. Singapur erineb selle poolest et iga meditsiiniteenuse eest tuleb maksta lisaraha, ühtegi liigutust ei tehta, kui patsient seda kinni ei maksa.

Barack Obama reformide järel, ka uue valitsuse USA’s moodustub vundament, milleks on erakindlustus ja erameditsiin. Moodsad ravivõtted ja taganenud järjekorrad. Selle süsteemi baasil maksavad ameeriklased kaks korda rohkem, kui Euroopas.

Rootsi ja Soome meditsiiin ja selle süsteem ning vundament annavad ülevaate kuhu liigub arstiabi Eestis. Eestis kulutused kasvavad aga tegelikult ongi kümme aastat riiklikud tervishoiukulud Eestis kasvanud palju kiiremini, kui Euroops. Vaatamata sellele, et riik panustab üha rohkem, tuleb võtta eeskujuks Ameerika mentaliteet, ehk see, et tuleb erakindlustuse ja patsiendi enda kuludest rohkem maksta tervishoiuteenuste eest.

M.V 2019 TheRelativity OÜ 07.11.2019

Top