You are here
Home > Teadvus, Vaim ja Tarkusesõnad > Kas tehnika ja teaduse areng muutis drastiliselt maailma 20. saj. alguses?

Kas tehnika ja teaduse areng muutis drastiliselt maailma 20. saj. alguses?

Kas tehnika ja teaduse areng muutis drastiliselt maailma 20. saj. alguses?

Sajandi algus tõi ühiskonnas kaasa palju muutusi. Mood muutus, kunst arenes ning inimesed hakkasid teisiti mõtlema. Nii ka teaduses ja tehnikas. Siiani oldi kindel, et kõik mida avastada annab maailma kohta on juba avastatud. 20. sajandi alguses aga, muutsid sellised inimesed nagu Hugo de Vries, Albert Einstein, Max Planck ja Sigmund Freud seda arusaama täielikult.Kuid kas piisavalt, et sellel oleks ka mingit mõju meie tänapäevasele mõtteviisile ja elutalitlusele?

1900. aastal esitas hollandi botaanik Hugo de Vries hüpoteesi geenide olemasolust. Teadlased asusid uurima organismide pärilike omaduste kandjaid ning sellega pandi alus geneetikale, hoolimata sellest, et DNA struktuurist siis midagi ei teatud. Samal aastal avastas Saksa füüsik Max Planck, et energiaallikad ei kiirga energiat mitte pideva joana vaid portsjonite kaupa. Arvutades välja selle suuruse ning sellele nime andes sündis kvantmehaanika. Üksteist aastat hiljem esitati esimene aatommudel.

1905. aastal avaldas Albert Einstein kolm artikklit, milles esitas erirelatiivsusteooria. Põhjus miks see kõigutas seniseid tõekspidamisi täielikult oli lihtne, sest see kõigutas kõiki seniseid arusaamasid universumi kohta. Inimestel oli raske uskuda, et aeg võib erinevate vaatlejate jaoks kulgeda arineva kiirusega, sama käis ka Einsteini teise teooria kohta, et valgus on korraga nii lainetus kui ka osakeste voog. Järsku osutus maailm palju salapärasemaks ja raskemini mõistetavamaks kui see siiani olnud oli. Saadi aru, et maailm pole ainult see, mida silmaga näeme ja käega katsume.

Klassikaline teos, mis ilmus aastal 1900. kandis pealkirja ” Unenägude tõlgendus”. Selles esitas Sigmund Freud oma psuhhoanalüüsi teooria. Seisukohaks oli nimelt see, et inimese tegusid määrab olulisel määral alateadvus. Öeldakse, et see pani pitseri kogu järgnenud sajandile.

Kui nüüd lugeda ja mõelda, ei pea olema just Einsteinile väärilise mõtteviisiga, et mõista kuidas need avastused ja teooriad maailma mõjutanud on. Tänapäeval tundub see kui jaburusena mõelda, et inimkond teab universumist kõike ning pole enam midagi avastada. Pole kahtlustki, et 20. sajandi algus muutis drastiliselt maailma igas küljes.

Top